Font resize: Increase SizeDecrease SizeReset font to default
Trojitá premiéra vítězného benátského filmu Sacro GRA

se odehraje naráz v 6 českých a slovenských kinech, na internetu, v TV a za osobní účasti režiséra v Praze!

Praha, 24. 4. 2014 – Unikátní premiéra snímku Sacro GRA, historicky prvního dokumentárního vítěze benátského festivalu, se uskuteční v pondělí 5. května 2014. V jeden den bude film uveden v šesti vybraných českých a slovenských kinech, na internetovém portálu DAFilms.cz i na televizním kanálu Film Europe Channel. Na slavnostní premiéru navíc do Prahy zavítá sám režisér a čerstvý držitel prestižního Zlatého lva Gianfranco Rosi. Filmový portál DAFilms.cz při této příležitosti připraví zdarma online retrospektivu Rosiho předchozích snímků a uvedení filmu navíc doprovází divácká fotoaplikace.


Trojitá premiéra

 

Unikátní vítězství na prestižním mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, které zařadilo Gianfranca Rosiho do společnosti výjimečných tvůrců Jeana-Luca Godarda, Luise Buñuela, Luchina Viscontiho či ze současnosti Darrena Aronofského a Sofie Coppoly, si zaslouží unikátní uvedení filmu do distribuce. 5. května 2014 si budou moci čeští a slovensští diváci vybrat, jakým způsobem se na vítězný snímek podívají. Kdo si rád vychutná film v přítmí kinosálu, může si vybrat jedno z šesti kin zapojených do mezinárodní slavnostní premiéry. Těmi jsou kino Světozor (Praha), Univerzitní kino Scala (Brno), Bio Central (Hradec Králové), Pastiche Filmz (Olomouc), kino Sněžník (Děčín) a kino Film Europe (Bratislava). Ten, kdo dává přednost zhlédnutí filmu z pohodlí domova, má hned dvě možnosti. Buď si v uvedený čas naladí televizní kanál Film Europe Channel, nebo si film pustí na internetovém portálu DAFilms.cz.

Kolik stojí Zlatý lev?

V rámci internetového uvedení si diváci poprvé budou moci sami určit, jako částku - a zda vůbec - za zhlédnutí filmu na DAFilms.cz zaplatí. Otázkou „Kolik stojí Zlatý lev?“ portál vyzývá všechny návštěvníky k tomu, aby se sami rozhodli, nakolik si cení tohoto výjimečného dokumentu.
„Možností je skutečně zvolit nulu a chtít vidět film zdarma, stejně tak ale může divák i zaplatit symbolické či klasické vstupné. Rozhodnutí, nakolik si tohoto výjimečného filmu cení, je na každém osobně. Milionářům se samozřejmě meze nekladou,“ představuje princip, který je zatím známý z internetového hudebního prodeje, Diana Tabakov z DAFilms.cz.  

On-line retrospektiva výjimečných filmů

Jako bonus bude navíc od pondělí 5. do neděle 11. května na portálu DAFilms.cz zdarma k vidění online retrospektiva předchozí tvorby Gianfranca Rosiho. Po celý jeden týden tak portál celosvětově a zdarma zpřístupní kontroverzní film El Sicario, Room 164 (2010), podávající strhující výpověď o životě mexického masového vraha, snímek Below Sea Level (2008) z prostředí americké nezávislé komunity lidí žijících mimo běžnou civilizaci i režisérovu prvotinu Boatman (1993), věnovanou specifickému životu v okolí indické řeky Gangy.

Výjimečné projekce

Kdo si vybere společenské setkání s dalšími diváky a zvolí variantu kina, jistě nebude litovat. Pomyslnou třešničku nabídne pražské kino Světozor, které snímek uvede za osobní účasti režiséra Gianfranca Rosiho a za podpory Italského kulturního institutu v Praze v rámci cyklu Dokumentární pondělí. Ale i další kina chystají speciální diskuse či happeningy, například olomoucké sdružení Pastiche Filmz připraví venkovní promítání spojené s grilováním, následnou afterparty a výstavou. Bio Central v Hradci Králové nabídne k premiéře přednášku architekta Ondřeje Teplého z organizace Offcity. Děčínské kino Sněžník si projekcí filmu připomene dlouholeté problematické budování místního dálničního obchvatu.

Interaktivní fotoaplikace Moje dálnice

Poslední doprovodný program premiéry, i když neméně zajímavý, představuje spuštění originální filmové fotoaplikace Moje dálnice. Ta vyzývá diváky k aktivní fotodokumentaci  jejich cest, silnic a dálnic, z nichž nejpovedenější snímky budou promítnuty ve všech 6 českých a slovenských kinech během večerní premiéry snímku Sacro GRA. Fotografie lze v libovolném množství zasílat jako emailovou přílohu na adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Dálnice, to totiž není jen asfalt nebo nekonečné kolony aut. Jsou to také náhodná setkání na pumpách, tváře řidičů v ranních kolonách, krajina orámovaná okýnkem auta, ale i výběr specialit v dálničních motorestech. To vše utváří jedinečnou mozaiku života v okolí dálnice tak, jak se ji podařilo zachytit Gianfrancovi Rosimu v jeho vítězném filmu.

Více informací o:
-    fotoaplikaci - http://www.flickr.com/photos/madalnice_sacrogra/
-    online retrospektivě - http://www.dafilms.cz

 

sám režisér a čerstvý držitel prestižního Zlatého lva Gianfranco Rosi

 
Banner
Banner

Zdarma lístek do kina

Byli jste na zajímavém filmu v kině? Líbil se Vám film nebo máte k němu výhrady? Podělte se s dalšími čtenáři o Vaše pocity.

Pokud umíte dát na papír své postřehy a názory na film, který jste viděli, napište na recenze@kina.cz. Každý autor, jehož recenze bude uveřejněna na www.kina.cz získá zdarma úžasku dle vlastního výběru na www.uzasky.cz  a dostupnosti skladu. Úžaska je úžasná nová lentikulární technologie, kterou výrobci použili na výrobu speciálních záložek do knihy.

Z každých deseti zveřejněných recenzí vylosujeme autora, který dostane navíc lístek do kina.